Data publikacji: 2024-07-09, 11:48

Ilość wyświetleń: 62

Festiwal Literacki „Stachuriada” w Siemianach


Odsłuchaj

Powrót
Stachuriada

6 lipca 2024 r. w malowniczych Siemianach, nad brzegiem Jezioraka, odbył się Festiwal Literacki „Stachuriada”. Wydarzenie to stanowiło integralną część konkursu organizowanego w ramach inicjatywy oddolnej projektu BLISKO, który ma na celu promowanie lokalnej kultury i literatury.

Festiwal rozpoczął się w amfiteatrze, gdzie zgromadzonych gości powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie. W swoim przemówieniu przedstawiła sylwetkę Edwarda Stachury – wybitnego poety, prozaika i pieśniarza, którego twórczość była inspiracją dla całego wydarzenia. Przybliżenie biografii i dorobku literackiego Stachury stanowiło idealne wprowadzenie do dalszych części festiwalu.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów festiwalu była interpretacja poezji Edwarda Stachury przez mieszkańców gminy Iława. Na scenie swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali:

  • Krystyna Jurkiewicz, emerytka i członkini Rady Sołeckiej w Rudzienicach,
  • Anna Balińska, mediator rodzinny i autorka książek,
  • Edyta Kosek, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie,
  • Roma Szachniewicz, malarka witraży i członkini Rady Sołeckiej w Ławicach,
  • Małgorzata Jędrzejewska, pisarka, emerytowana bibliotekarka, polonistka i instruktorka teatralna,
  • Andrzej Brach, zastępca Wójta Gminy Iława.

Ich występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która nagrodziła recytatorów gromkimi brawami.

Festiwalowi towarzyszył również konkurs poezji śpiewanej, który przyciągnął wielu utalentowanych wykonawców. Jury w składzie: Robert Kasprzycki (przewodniczący), Stanisław Kożuchowski i Wojciech Olszewski, przyznało następujące nagrody:

  • I miejsce: Marcin Żurawiecki z Gdańska,
  • II miejsce: Przemysław Łyndo z Iławy.

Dodatkowo, wyróżnienia otrzymali Paulina Bojanowska z Laseczna oraz Nela Gromek z Ząbrowa. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Podczas festiwalu wręczono również nagrody dla najbardziej aktywnych czytelników roku 2023 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siemianach. W kategorii dzieci i młodzież zwyciężył Dominik Kawka, a w kategorii dorosłych – Anna Kamińska.

Kulminacją festiwalu były wieczorne występy muzyczne. Na scenie pojawił się Robert Kasprzycki, który zaprosił publiczność na koncert poezji śpiewanej, w którym bawił się różnymi gatunkami muzycznymi. Występ zakończyła Lubelska Federacja Bardów, prezentując aranżacje muzyczne wierszy Edwarda Stachury, co było idealnym zwieńczeniem literackiego dnia.

Festiwal Literacki „Stachuriada” był częścią projektu „Biblioteka dla Każdego człowieka”, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Projekt ten realizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lasecznie wraz z filiami, mając na celu promocję czytelnictwa i literatury w lokalnych społecznościach.

Festiwal „Stachuriada” w Siemianach to wyjątkowe wydarzenie, które połączyło miłośników literatury i muzyki, oferując niezapomniane przeżycia i wrażenia artystyczne.


Zdjęcia: GOK Laseczno

Galeria zdjęć


Flagi i logotypy Unii Europejskiej, Rzeczpospolita Polska oraz Warmii i Mazur