Jak bezpiecznie usuwać azbest?
Ważne! Demontaż azbestu nie może być przeprowadzony samodzielnie przez właściciela – zgodnie z przepisami musi być on zlecony wyspecjalizowanej firmie posiadającej odpowiednie uprawnienia.
Obowiązki formalne właściciela
Na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac demontażowych właściciel zobowiązany jest do zgłoszenia zamiaru przeprowadzanych prac właściwemu organowi nadzoru budowlanego, właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy oraz właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu (§ 6 ust. 2 Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest).
Ponadto, w trosce o dobrosąsiedzkie relacje, właściciel powinien poinformować sąsiadów o planowanym terminie prac oraz o środkach zabezpieczających teren przed szkodliwym działaniem azbestu.
Usuwanie azbestu musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, z zapewnieniem odpowiednich środków ochrony zdrowia i bezpieczeństwa ( przy zachowaniu reguł podanych w Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów.)
Zgodnie z BDO
Każdy podmiot usuwający azbest jest – zgodnie z przepisami o Bazie Danych o Odpadach (BDO) – wytwórcą odpadów i ma obowiązek dokonania stosownego wpisu do systemu BDO. Oznacza to, że również firma wykonawcza, demontując azbest, musi zgłosić ten fakt w BDO.
W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie zatrudni firmy posiadającej wymagane uprawnienia i dokonującej wpisów do BDO, to właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za usuwanie azbestu niezgodnie z obowiązującymi przepisami, co może skutkować konsekwencjami prawnymi i finansowymi, zgodnie z art. 180 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz art. 183 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.